Panelová diskuse
„Postavení ČR v EU v kontextu regionálního rozvoje“
Místo konání: Mendelova univerzita v Brně, Fakulta regionálního rozvoje a mezinárodních studií, Zemědělská 1/1665, 613 00 Brno
Datum: 2. 5. 2018
Akce byla připravena s ohledem na nutnost prodiskutovat aktuální problematiku evropského integračního procesu. Bývalý premiér a eurokomisař V. Špidla zahájil svůj výstup historií integraci Evropy a jejího vlivu na rychlé rozšíření EU, zároveň se však zabýval také zpomalováním prohlubování integračního procesu v současnosti a problémy souvisejícími s otázkami jako je BREXIT či vzrůstající fragmentací národních států v Evropě.
V první části svého projevu se pan Špidla věnoval případu České republiky a zdůraznil, že osudem malých států střední Evropy bylo integrovat se nebo být integrován do větších územních celků, což se historicky potvrdilo. V této části rovněž zmínil aktuální dokumenty jako je například Zpráva pěti předsedů o prohlubování hospodářské a měnové unie z roku 2015 a Bílá kniha o budoucnosti Evropy představená Komisí EU v tomto roce s možnými dopady vícerychlostní Evropy pro ČR. V tomto kontextu přiblížil rovněž události let 2002-2004, kdy zastával funkci premiéra ČR, tedy v době, kdy Česká republika završila svůj přístupový proces do EU.
Další důležitým bodem diskuze byla otázka možnosti dalšího rozšiřování EU směrem na Balkán a rozvíjení hlubší spolupráce s dalšími Evropské unii geograficky blízkými regiony. Tzv. Evropská politika sousedství je v současnosti klíčovým nástrojem pro dosažení dobrých vztahů Evropské unie se strategickými zeměmi na východě Evropy a ve Středomoří. Zároveň pak Špidla zdůraznil nutnost udržet transatlantické partnerství, stejně jako rozvíjet a zlepšovat historické vazby na rozvojové země Afriky, Asie a Latinské Ameriky. S ohledem na společnou zahraniční politiku EU bylo zmíněno rozhodnutí zahájit Stálou strukturovanou spolupráci mezi jednotlivými členskými státy.
Ve světle současné migrační vlny do Evropy z rozvojových zemí a regionů zasažených ozbrojenými konflikty – toto téma úzce souvisí s odborným zaměřením posluchačů na Fakultě regionálního rozvoje a mezinárodních studií – pan Špidla zaměřil svou pozornost na schopnost Evropy vypořádat se s touto migrační vlnou a následnou integrací uprchlíků. V. Špidla v této souvislosti zdůraznil dosáhnout nutnost úspěchu, zároveň se odvolal na nutnost evropské solidarity s méně rozvinutými zeměmi světa. Současně upozornil na problémy demografického rázu, kterým řada členských států Evropské unie čelí s ohledem na dlouhotrvající pokles porodnosti. S ohledem na další ekonomický rozvoj se tak úspěšná integrace uprchlíků jeví jako značná příležitost, jak vyřešit nedostatek pracovní síly a zabezpečit tak stávající míru rozvoje a sociálních jistot v členských státech EU.
Diskuse se aktivně účastnilo více jak 80 studentů magisterského a bakalářského stupně studia oboru Mezinárodní teritoriální studia na Fakultě regionálního rozvoje a mezinárodních studií. Tento seminář proběhl v rámci kurzů Evropská unie a Politiky Evropské unie.